Historia Banku Spółdzielczego w Lipsku
Historia Banku Spółdzielczego w Lipsku sięga 1917 roku. W dniu 18 sierpnia 1917 roku został zarejestrowany statut „Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego w Lipsku” w Byłej Cesarskiej i Królewskiej Komendzie Powiatowej w Wierzbniku. W 1925 roku Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe otrzymało nazwę „Kasa Spółdzielcza w Lipsku z odpowiedzialnością nieograniczoną”. W 1950 roku, na podstawie Zarządzenia Ministra Skarbu połączono i przekształcono Kasę Spółdzielczą w Lipsku, Kasę Stefczyka w Solcu nad Wisłą i Krępie Kościelnej na „Gminną Kasę Spółdzielczą w Lipsku”.
W
kwietniu 1960 roku weszła w życie ustawa o prawie bankowym, która
uprawniła kasy spółdzielcze do używania nazwy „bank” z
dodatkiem „spółdzielczy”. Walne Zebranie Przedstawicieli
w 1961 roku podjęło uchwałę o zmianie nazwy na „Bank
Spółdzielczy w Lipsku”.
Przełomowym
okresem dla bankowości spółdzielczej w Polsce, a tym samym dla Banku
Spółdzielczego w Lipsku, była ustawa z 12 czerwca 1975 roku o Prawie
bankowym, na mocy której banki spółdzielcze zobligowane zostały do
zrzeszenia się w Banku Gospodarki Żywnościowej. BGŻ powstał 01 lipca
1975 roku jako bank państwowo-spółdzielczy i stał się dla banków
spółdzielczych centralą organizacyjną, finansową i lustracyjną.
Zakres działalności Banku, oprócz już wykonywanej tj. kredytowania rolnictwa indywidualnego, rzemiosła i ludności, gromadzenia wkładów oszczędnościowych na różnego rodzaju książeczkach oszczędnościowych, obsługi kasowej jednostek gospodarki uspołecznionej związanych z rolnictwem (mleczarni, gminnych spółdzielni, POM, SKR, spółek wodnych itp.) ewidencji wartości skupu płodów rolnych dla potrzeb emerytalnych i rentowych - rozszerzono o sprzedaż nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi oraz pośrednictwo w obrocie międzysąsiedzkim oraz prywatnym, pomiędzy rolnikami a gospodarstwami uspołecznionymi.
Po wejściu w życie ustawy o restrukturyzacji Banków Spółdzielczych i BGŻ z dn. 24 czerwca 1994 roku banki zostały zobowiązane do przyjęcia nowych statutów i zrzeszenia się z bankami regionalnymi. Bank Spółdzielczy w Lipsku zrzeszył się z Mazowieckim Bankiem Regionalnym S.A. w Warszawie, a od 2011 roku jest zrzeszony w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Od 2015 roku BS w Lipsku jest objęty systemem ochrony instytucjonalnej Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB.
Siedziba Banku do dnia 10 maja 2015 roku mieściła się w Lipsku przy ul. Sandomierskiej 8. Od dnia 11 maja 2015 roku Centrala znajduje się w nowo wybudowanym budynku przy ulicy 1 Maja 23. Działalność Banku prowadzona jest także poprzez Filię w Solcu nad Wisłą.
Bank Spółdzielczy w Lipsku jest średniej wielkości, uniwersalnym Bankiem, działającym na lokalnym rynku, na terenie powiatów: lipskiego, zwoleńskiego i radomskiego (w województwie mazowieckim), opolskiego (w województwie lubelskim), ostrowieckiego, opatowskiego i starachowickiego (w województwie świętokrzyskim).
Obecnie sytuacja finansowa Banku jest zadawalająca. Ocenę tę uzasadnia: systematyczne wzmacnianie bazy kapitałowej poprzez coroczne odpisy z zysku, zwiększające fundusz zasobowy, utrzymanie dobrej jakości aktywów, generowanie wyniku finansowego na poziomie zapewniającym sukcesywne zwiększanie funduszy własnych. Bank zwiększa aktywność na rynku lokalnym, angażując coraz więcej środków finansowych w działalność kredytową oraz na rynku pieniężnym lokując środki w bezpieczne papiery wartościowe. Bank sukcesywnie wprowadza do swojej oferty nowe produkty: kredytowe, depozytowe oraz nowoczesne rozwiązania w zakresie IT i bankowości mobilnej. Klientom Banku oferujemy także kantor walutowy. Czynnie uczestniczymy w programach rządowych tj. 500+, Moje ID- profil zaufany.
Bank wspiera działania koalicji biznesu, administracji państwowej i organizacji pozarządowych na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Działania podejmowane przez Bank na rzecz środowiska zmierzają do ugruntowania wizerunku Banku i sektora bankowości spółdzielczej jako proekologicznych partnerów.
Bank Spółdzielczy w Lipsku oferuje swoje produkty głównie małym i średnim przedsiębiorcom, rolnikom, osobom fizycznym i jednostkom samorządu terytorialnego. Bank obsługuje kilka tysięcy klientów. Placówki dostosowane są do potrzeb Banku i zapewniają efektywną obsługę klientów.
Świadcząc szeroki zakres usług, Bank Spółdzielczy w Lipsku w swojej działalności nie zatracił jednak społecznego i spółdzielczego charakteru. Zarząd Banku i Rada Nadzorcza aktywnie włącza się w działalność społeczną i kulturalną na terenie powiatu lipskiego i nie tylko. Bank wspiera organizacyjnie i finansowo lokalne instytucje, organizacje pożytku publicznego, szkoły, placówki i wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe i festyny. Tego typu działania budują zaufanie i wzmacniają przywiązanie do dzisiejszego Banku Spółdzielczego w Lipsku, od ponad 100 lat wpisanego w krajobraz lokalnego środowiska.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Lipsku